fbpx
Bir sorunuz mu var?
Mesajı gönderildi. Kapalı

Anlayarak Hızlı Okuma Eğitmenliği Programı

Anlayarak Hızlı Okuma Eğitmenliği Programı Anlayarak Hızlı Okuma Eğitmenliği Programının amacı : Günümüzde her alanda yaşadığımız sürekli ve hızlı değişimler ve gelişmelerle endüstri toplumundan bilgi toplumuna doğru ilerlemekteyiz. Özellikle teknolojik, ekonomik, siyasal ve kültürel alanlarda oluşan büyük bilgi birikimi de bu sürecin gerçekleşmesinde önemli bir rol oynamaktadır. Ancak oluşan bu bilgi birikimi süreklilik de kazanmıştır. […]

Anlayarak Hızlı Okuma Eğitmenliği Programı

Anlayarak Hızlı Okuma Eğitmenliği Programının amacı : Günümüzde her alanda yaşadığımız sürekli ve hızlı değişimler ve gelişmelerle endüstri toplumundan bilgi toplumuna doğru ilerlemekteyiz. Özellikle teknolojik, ekonomik, siyasal ve kültürel alanlarda oluşan büyük bilgi birikimi de bu sürecin gerçekleşmesinde önemli bir rol oynamaktadır. Ancak oluşan bu bilgi birikimi süreklilik de kazanmıştır.

Mevcut bilgilere büyük bir hızla sürekli yeni bilgiler eklenmekte, eski bilgiler değişmekte ve gelişmektedir. Dolayısıyla bu süreç (Aralarında birlik olan veya bili bir düzen içinde tekrarlanan, ilerleyen, gelişen olay veya hareketler dizisi) içinde yer alabilmenin önemli koşullarından biri bilgiyi aynı hızda ve süreklilikte takip edebilmek olmuştur. Bilgili kalmanın tek yolu sürekli ve hızlı bilgi edinebilmekle sağlanmaktadır.

Anlayarak Hızlı Okuma Eğitmenliği Programı

“Okuma” bilgiye ulaşmada önemli araçlardan biridir. Ancak artık söz konusu olan “okuma” değil, “Etkili ve Çok Hızlı Okuma (En kısa zamanda, çok fazla bilgi edinmeyi ve kavramayı sağlayan etkili okuma türü)”dır. Özellikle 2000’li yıllara hazırlandığımız günümüzde, toplum olarak daha çok, daha hızlı ve daha etkili okumaya gereksinimimiz olduğu bir gerçektir. Zira ülkemizde yetişkin kişilerin okuma hızlarının dakikada 150-200 sözcük arasında değiştiği gözlenmektedir.

anlayarak hızlı okuma 2

Bu konuşma hızına eşdeğerde bir hızdır. Bu hızla gerek öğrencilik, gerekse çalışma alanlarımızdaki dev ilerlemeleri izleyebilmek olası değildir. Çünkü bir sunucu, bir aktör ya da bir öğretmen dinleyicilere saatte en çok 9000 sözcük aktarabilir. Oysa orta düzeyde bir okuyucu saatte 27000 sözcük okuyabilir. Hele etkili ve hızlı okuma tekniklerinden “kaynağını alma tekniği (Okuyucunun kavramasını hızlandırmak için metnin bütünlüğünü kaybetmeden, metinde süsleme amaçlı yerleri atlayarak, temel sözcükleri yakalayabilme becerisi; kaymağını alma tekniği olarak da adlandırılır.)”ni uygularsa bu hızını üç katına çıkarabilir.

Anlayarak hızlı okuma eğitimi, okuma hızını artırırken anlama ve kavrama becerilerini de geliştirmeyi amaçlayan bir eğitim sürecidir. Bu eğitim, bireylerin daha etkili ve verimli bir şekilde okuma yapmalarını sağlamayı hedefler.

Anlayarak hızlı okuma eğitimi genellikle aşağıdaki bileşenleri içerir:

 1. Göz ve Dikkat Eğitimi: Bu bölümde, bireylerin gözlerini daha etkin bir şekilde kullanmayı ve göz kaslarını güçlendirmeyi öğrenirler. Gözlerin daha hızlı hareket etmesi ve odaklanması sağlanır. Ayrıca dikkat dağıtıcı unsurlarla başa çıkma becerileri geliştirilir.
 2. Okuma Hızı ve Teknikleri: Bu aşamada, okuma hızını artırmak için çeşitli teknikler ve stratejiler öğretilir. Örneğin, kelime gruplama, parmak veya göz takibi kullanma, okuma sırasında sessiz okuma gibi tekniklerle okuma hızı artırılır.
 3. Odaklanma ve Konsantrasyon: Okuma sırasında odaklanma ve konsantrasyon becerileri üzerinde durulur. Dikkat dağıtıcı düşüncelerin ve etkenlerin farkında olunarak odaklanma becerileri geliştirilir.
 4. Anlama ve Kavrama Stratejileri: Sadece hızlı okuma değil, aynı zamanda anlama ve kavrama becerileri de önemlidir. Bu nedenle, metindeki ana fikirleri belirleme, önemli detayları tespit etme, özetleme yapma gibi stratejiler öğretilir.
 5. Metin Analizi ve Okuma Teknikleri: Farklı türdeki metinlere uygun okuma teknikleri ve analiz becerileri öğretilir. Makaleler, ders kitapları, teknik metinler gibi çeşitli metinleri anlama ve analiz etme becerileri geliştirilir.

  anlayarak hızlı okuma 1

Anlayarak hızlı okuma eğitimi, bireylerin okuma sürecini daha verimli ve etkili hale getirmeyi amaçlar. Bu sayede daha fazla bilgiyi kısa sürede işleyebilme, daha hızlı öğrenme ve bilgiye daha kolay erişme sağlanır. Bu eğitim, öğrenciler, profesyoneller ve herhangi biri için faydalı olabilir, çünkü okuma becerileri hayat boyu kullanılan önemli bir yetenektir.

İSTİHDAM OLANAKLARI

Mesleğin yeterliliklerini kazanan bireyler;

Devlet ve Özel Okullarda
Eğitim ve Danışmanlık Merkezlerinde
Koçluk Merkezlerinde
Etüt Merkezlerinde
Halk Eğitim Merkezlerinde gerekli yeterlilikleri sağlayarak çalışabilirler.

EĞİTİMİN İÇERİĞİ :

Hızlı Okuma Nedir?
Hızlı Okumanın Amacı
Mevcut Okuma Hızının Değerlendirilmesi
Okuma, Göz ve Beyin İlişkisi
Hızlı Okuma Teknikleri
Okuma ve Anlama İçin
Algı Sistemleri
Anlayarak Hızlı Okumanın Basamakları
Okuma Teknikleri
Hızlı Okuma Sınavlar
Hızlı Okumanın Sınavlara Etkisi

KİMLER KATILABİLİR

Özel ders veren öğretmenler,
Yeni mezun öğretmenler,
Eğitim sektöründe çalışmak isteyenler,
Hızlı okuma eğitmenliği yapmak isteyenler,
Okuma hızını arttırmak isteyen herkes katılabilir.

Önemli Notlar

 • Eğitimimizi bilgisayarda,tablette,cep telefonunda yada Tv ye bağlanarak izleyebilirsiniz.
 • Eğitimimizi sağ tarafta ki satın al menüsünden alabilirsiniz.Eğitimi bireysel veya grubunuz için alabilirsiniz.Grup için alımlarda %10-15 arası indirim mevcuttur.
 • Her eğitim satın almasında puan kazanırsınız. Daha sonra bu biriktirdiğiniz puanları sitemizde kullanabilirsiniz. Üye girişi yaptıktan sonra puanlarım kısmından bu puanlara ulaşabilirsiniz.
 • Eğitimi satın alırken isim soy isim alanlarını dikkatli ve eksiksiz doldurunuz.
 • Eğitim sonunda sertifikanızın Akademi Onaylı olanını kurs bitiminde PDF formatında indirebilirsiniz.
  (Genellikle her bilgisayar ve cep telefonunda pdf okuyucu vardır.Ancak her ihtimale karşı bilgisayarınızda veya cep telefonunuzda PDF okuyucu yoksa Buradan indirebilirsiniz)
 • Sertifikanızı adresinize teslim edilmesini isterseniz Aras Kargo ile ,eğitim bitiminin ardından gönderebiliriz.
 • E-Devlet onaylı sertifikanız,kurs bitiminden sonra 10 iş günü içerisinde e-devletinize işlenmektedir.E-Devlet linki için lütfen bize ulaşınız.
 • Sertifikalarınızı kariyer.net , secretcv.com gibi internet sitelerine de ekleyebilirsiniz.
 • Peşin ödeme veya kredi kartına 12 taksit seçeneklerinden yararlanabilirsiniz.

Diğer eğitimlerimiz için Buraya tıklayabilirsiniz

 

İlk yorum ekleyen siz olun.

Yorum bırakmak için lütfen giriş yapın
Kurs 30 gün boyunca mevcut
Grup oluşturup eğitimi %10 indirimli alabilirsiniz.

Şunları içerir

11 lectures
Ek Süre
Mobil ve TVden erişim
Tıklayın
Hemen İletişime Geçmek İçin Tıklayın
Merhaba 👋
Size yardımcı olmak için buradayım.