fbpx
Bir sorunuz mu var?
Mesajı gönderildi. Kapalı

Oyun Terapisi Eğitimi

Oyun Terapisi Eğitimi Oyun Terapisi Eğitimi ile çocuklarla sağlıklı iletişim kurulması hedeflenir. Çocuklarını anlamak isteyen her ebeveyn, psikolog ve çocuk gelişimiyle ilgilenen kişilerin katılabilecekleri eğitim bilimsel yaklaşımlarla oluşturulan oyun ve masal terapilerini içerir. Oyun Terapisi Eğitimi Nedir? 1900’lü yıllarda geliştirilen ve günümüze dek gelişerek modern halini alan oyun terapileri, çocuklara daha güvenli ortam sunmak, onlara […]

Oyun Terapisi Eğitimi

Oyun Terapisi Eğitimi ile çocuklarla sağlıklı iletişim kurulması hedeflenir. Çocuklarını anlamak isteyen her ebeveyn, psikolog ve çocuk gelişimiyle ilgilenen kişilerin katılabilecekleri eğitim bilimsel yaklaşımlarla oluşturulan oyun ve masal terapilerini içerir.

Oyun Terapisi Eğitimi Nedir?

1900’lü yıllarda geliştirilen ve günümüze dek gelişerek modern halini alan oyun terapileri, çocuklara daha güvenli ortam sunmak, onlara yakınlaşmak ve anlamak için uygulanan bilimsel temelli yöntemleri içerir. Oyun, çocukların kendilerini güvende ve iyi hissettikleri ortamdır. Stres, dolayısıyla öfkeden arınır ve kendilerini rahatça ifade etmekten çekinmedikleri alandır.

Çocukların oyunlardaki tutumundan faydalanılarak onları anlama, sakladıklarını söylemeye ikna etme ve sorunlarının kaynağı öğrenerek çözüm üretme yolunda önemli mesafe kaydedilmesi oyun terapileri ile mümkün olur. Bu noktada Oyun Terapisi Eğitimi de geçerliliği kanıtlanan oyun, oyuncak, masal ve tekniklerle katılımcılarına bu yöndeki becerileri kazandırır.

oyun terapisi eğitimi 1

Oyun Terapisi Eğitiminde Oyuncak Listesi Var mı?

Oyun terapisinin önemli materyali arasında bulunan oyuncaklar özenle seçilmeli ve hazırlanmalı. Bu konuda eğitime katılanlara tavsiyeler ve oyuncak listeleri sunulur. Daha çok çocuğunuzun ilgisini çektiğini bildiğiniz, oynamaktan zevk duyduğu oyuncaklara yer verilmesi gerekir. Müzik aletler, oyun çadırları, arabalar, uçaklar, tarım aletleri, bebekler ve daha farklı oyuncaklarla liste zenginleşebilir. Önemli olan çocuğun seçimine saygı duymak ve bu konuda bir yönlendirme yapmamak. Ayrıca oyun odasında çocuğun dikkatini dağıtacak oyuncak harici eşyalara da olabildiğince yer vermemek gerekir.

Oyun Terapisi Nasıl Bir Fayda Sağlar?

Çocuklar için en iyi gelişim aktiviteleri arasında gösterilen oyunların çok farklı faydalarından haberdar olunması, ebeveyn veya çocuk gelişimi alanında çalışan herkes için çok önemli. Oyun sadece fiziksel, zihinsel veya ruhsal gelişim açısından fayda sağlayıcı yöntemler olarak değil, aynı şekilde sorunları anlamamızı sağlayabilecek, çözümler üretmemizi kolaylaştıracak aktiviteler olarak da görülmeli.

Bu bakımdan oyun terapisinde hedef, fiziksel huzursuzluğa sahip ve bu konudaki sıkıntısı giderek artan çocuğun problemini anlamayı sağlayacak becerileri kazandırmak. Bunun için çocukların etrafındaki dünya ile kurdukları negatif veya olumsuz denilebilecek etkileşimleri rahatça açığa çıkarmalarını sağlamak gerekir. Çocuğun içindekileri ortaya çıkaran terapi oyunları ile çocuk duygularını açar, davranışlarını değiştirir, başkalarına karşı iletişim becerisinde gelişme sağlanır.

Oyun Terapisi ile Ne Tür Problemler Çözülebilir?

Oyun Terapi Eğitimi katılımcıları, eğitim sürecini başarılı şekilde tamamladıktan sonra terapi yöntemiyle bir dizi sorunların çözümünü yapabilecek beceriye sahip olurlar. Boşanma sonrasındaki duruma adapte olması gereken çocuğa yardımcı olabilir, kardeş kıskançlığı nedeniyle zarar verici hareketler sergileyen çocuktaki tavrın kaynağını keşfedebilirler.

oyun terapisi eğitimi 2

Aynı zamanda, uyku problemi yaşayan çocuklara, kaygı ve korkuları nedeniyle özgüvenini kaybetmiş olanlara, ders çalışma konusunda pek de istekli olmayan çocuğa yardımcı olabilirler. Ayrıca çocukluk döneminde en sık rastlanılan sorunlar arasındaki dikkat eksikliği de oyun terapi modeliyle çözülebilir. Yine ailelerin sıklıkla karşılaştığı yeni okula başlama sendromu, aileden ve evden ayrılma kaygısının yarattığı huysuzluk da oyun terapi yöntemiyle kontrol altına alınabilecek problemler asında yer alır.

Oyun Terapileri Evde Yapılabilir mi?

Çocukların kendilerini en rahat hissettikleri ortam evleridir. Bu nedenle, oyun terapisi için en iyi ortamın çocuğun kendi evi olduğu söylenilebilir. Oyun Terapisi Eğitimi alan ve bu konuda deneyim kazanmış ebeveyn tarafından haftanın bir günü yarım saat kadar oyun terapileri ile çocuğun ruhsal durumu takip altına alınabilir. Ayrıca oyun terapisi ile fiziksel ve zihinsel gelişimine de yardımcı olunabilir. Evin en rahat ortamı veya çocuğun varsa odasında oyun terapileri yapılabilir.

Kimler Katılabilir
Eğitime herkes katılabilir.

 • Üniversite E-Devlet Onaylı Sertifika alabilecekler :
 • Psikologlar veya alanda okuyanlar
 • Pdr Mezunları veya öğrencileri
 • Sosyoloji mezunları veya öğrencileri
 • Okul öncesi öğretmenleri ve Sınıf öğretmenleri
 • Çocuk gelişim mezunları veya okuyanlar
 • Sosyal hizmet mezunları veya okuyanlar
 • Özel eğitim bölümü mezunları veya okuyanlar
 • Aile danışmanları,
 • Tıp, hemşirelik mezunları ve bu branşlarda öğrenciler.

Diğer alanlarda olan katılımcılarımıza ise eğitim sertifikası verilmektedir.

Önemli Notlar

 • Eğitimimizi bilgisayarda,tablette,cep telefonunda yada Tv ye bağlanarak izleyebilirsiniz.
 • Eğitimimizi sağ tarafta ki satın al menüsünden alabilirsiniz.Eğitimi bireysel veya grubunuz için alabilirsiniz.Grup için alımlarda %10-15 arası indirim mevcuttur.
 • Her eğitim satın almasında puan kazanırsınız. Daha sonra bu biriktirdiğiniz puanları sitemizde kullanabilirsiniz. Üye girişi yaptıktan sonra puanlarım kısmından bu puanlara ulaşabilirsiniz.
 • Eğitimi satın alırken isim soy isim alanlarını dikkatli ve eksiksiz doldurunuz.
 • Eğitim sonunda sertifikanızın Akademi Onaylı olanını kurs bitiminde PDF formatında indirebilirsiniz.
  (Genellikle her bilgisayar ve cep telefonunda pdf okuyucu vardır.Ancak her ihtimale karşı bilgisayarınızda veya cep telefonunuzda
 • PDF okuyucu yoksa Buradan indirebilirsiniz)
 • Sertifikanızı adresinize teslim edilmesini isterseniz Aras Kargo ile ,eğitim bitiminin ardından gönderebiliriz.
 • E-Devlet onaylı sertifikanız,kurs bitiminden sonra 10 iş günü içerisinde e-devletinize işlenmektedir.E-Devlet linki için lütfen bize ulaşınız.
 • Sertifikalarınızı kariyer.net , secretcv.com gibi internet sitelerine de ekleyebilirsiniz.
 • Peşin ödeme veya kredi kartına 12 taksit seçeneklerinden yararlanabilirsiniz.

Diğer eğitimlerimiz için Buraya tıklayabilirsiniz

 

İlk yorum ekleyen siz olun.

Yorum bırakmak için lütfen giriş yapın
Kurs 30 gün boyunca mevcut
Grup oluşturup eğitimi %10 indirimli alabilirsiniz.

Şunları içerir

16 lectures
Ek Süre
Mobil ve TVden erişim
Tıklayın
Hemen İletişime Geçmek İçin Tıklayın
Merhaba 👋
Size yardımcı olmak için buradayım.